Notices

Bal nedir

Old 12-31-2022, 11:44 AM
  #1  
FitDay Member
Thread Starter
 
Join Date: Dec 2022
Posts: 4
Default Bal nedir

Doğanın besleyici tatlandırıcısı olarak bilinen balın faydaları yüzyıllardır bilinmektedir. Beyaz şekerin doğal alternatifi olan bu altın renkli sıvı, arıların mucizevi bir ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bal, basit karbonhidrat kaynağıdır. İçeriğinde %17,1 su, %82,4 karbonhidrat ve %0,5 proteinler, aminoasitler ile niasin, riboflavin ve pantotenik asit gibi vitaminler, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller bulunur.

Bal Hakkında Merak Edilenler

Balı günlük beslenmeme nasıl ilave edilebilirim?
Balın sağlık üzerine etkilerinden bahsedebilmek için yetişkinlerin günlük 3-5 yemek kaşığı ya da 6-10 tatlı kaşığı bal tüketmeleri gereklidir. Bu miktar yaklaşık olarak 50-80 gr.’a denk gelmektedir. Çocukların ise kilo başına ortalama 1 gr. bal tüketmesi uygundur. Örneğin 20 kg. bir çocuğun günde 20 gr. ,yani yaklaşık 1,5 yemek kaşığı ya da 3 tatlı kaşığı bal tüketmesi gerekir. Bu şekilde bal tüketiminin alışkanlık haline getirilmesi ve birkaç ay sonunda balın yararları görülmeye başlar.
Meyve tatlısı yaparken şeker ilave etmeyip bal ile tatlandırabilirsiniz.
Keklerde ve kurabiyelerde şeker yerine bal tercih edebilirsiniz.
Su içmekte zorlanıyorsanız biraz bal, limon ve naneyle tatlandırabilirsiniz.

Petek balı mı yoksa süzme balı mı tercih etmeliyim? Aralarındaki fark nedir?
Her peteğin tek tek analiz edilmesi mümkün olmadığından süzme balı tercih etmek daha doğrudur. Süzme bal, arının petekteki balın korunması için yaptığı sırın alınması ve süzme işleminden geçmesinden sonra elde edilen baldır. Bir başka deyişle de bal petek gözlerinden dışarı çıkarılırsa buna “süzme bal” denir.

Bal, sıcak içeceklerle karıştırılabilir mi?
Isının balın besin değeri üzerine etkisi süre ile doğru orantılıdır. Örneğin; balı 24 saat 50°C’de tutarsanız balın bazı besin öğelerini kaybedilir ancak bütün besin öğeleri özellikle de mineraller kaybolmaz. Bal, eğer 76°C’de 10 dakika tutulursa yapısında çok az değişiklik meydana gelir. Bu nedenle çay ve süt ürünleri gibi kısa bir sürede tüketilen içeceklerde bu değişiklikler yok denecek kadar az görülmektedir. Balın içerisinde yer alan mineraller, vitaminler, flavonoidler ve enzimlerden yararlanmak için sıcak, ılık ya da soğuk tüketilen tüm içeceklerde şeker yerine bal kullanmak her zaman avantajlıdır.

Balın, açık yada koyu renk olması kaliteyi etkiler mi?
Balın rengi, şeker dengesi ve tadındaki farklılık, tamamen kaynağına bağlıdır. Balın renginin açık ya da koyu olması balın kalitesini etkilemez. Kestane, çam ve püren balları gibi koyu renk ballar daha fazla mineral içerir.

Bal, neden kristalleşir? Kristalleşen bal kullanılabilir mi yoksa atmalı mıyım?
Bal, elde edildiği çiçeklere ve saklama koşullarına bağlı olarak kristalleşebilir. Saf ve doğal ballar özellikle kış aylarında ve soğukta muhafaza edildiği takdirde birkaç ay gibi kısa bir sürede kristalleşebilmektedir. Kristalleşme tamamen doğal bir olay olup, balın tüketilmesini önleyici bir problem değildir. Bal kristalleşmiş haliyle de tüketilebileceği gibi, benmari usulü bir ısıtma işlemiyle (sıcak su dolu bir kabın içerinde balın ısıtılması) kristaller çözdürülüp bu şekilde de tüketilebilir.

Çiçek balı ile çam balı ile arasında ne gibi bir fark vardır?
Çiçek ve çam balları arasındaki temel fark kaynaklarıdır. Çiçek balı için arılar çiçeklerin polen ve nektarlarını toplarken; çam balı için çam ormanlarında çam ağaçlarının üzerinde olan tatlı sıvıyı toplarlar. Rengi çiçek ballarına nazaran daha koyu olan Çam balı kendine has, özel bir aromaya sahiptir. Daha az tatlıdır ve boğazda yakıcı bir his bırakmaz. Geç kristalleşme ya da hiç kristalleşmemesi sebebiyle bozulmadan yıllarca saklanabilmesiyle yüksek demir içeriğiyle ön plana çıkmaktadır.
blogcuyazar is offline  

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On


Contact Us - Archive - Advertising - Cookie Policy - Privacy Statement - Terms of Service - Do Not Sell or Share My Personal Information -

Copyright © 2021 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.